na kości

W ciągu naszego życia jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo zachorowania różnego typu. Choroby kości także nie są rzadkością. Szkielet to nie tylko swoiste rusztowanie ciała człowieka.
Budujące kości zawierają składniki mineralne, i pomimo, że stopniowo odnawiają się to są atakowane przez chorobę. A ta może mieć pochodzenie różnorodnego rodzaju. Do najczęstszych zaliczają się przyczyny: dziedziczne, związane z niedoborami witamin i minerałów, wywołane zmianami w układzie hormonalnym oraz związane z zaburzeniami metabolizmu, a także wywołane zmianami nowotworowymi. Z wiekiem zwiększa się prócz tego zagrożenie rozwojem osteoporozy.
szkielet człowieka
Stan ten może prowokować zwiększoną podatność na złamania kości. Wczesne fazy rozwoju schorzenia często pozostają ignorowane, a odczuwany charakterystyczny dla osteoporozy ból – niedoceniony. Niestety, ponieważ najlepsze rezultaty daje wcześnie podjęte leczenie. Niezwykle ważne jest jednak szczególnie podejmowanie działań zapobiegawczych. Wtedy nawet w jesieni życia będziemy mogli zachować sprawność fizyczną. Do konkretnych elementów procedury zapobiegawczej można zaliczyć: regularnie wykonywane ćwiczenia ruchowe oraz odpowiednią, obfitującą w składniki mineralne oraz witaminy dietę. Dobrym rozwiązaniem będzie też kontrola ciężaru ciała, ponieważ nadmiar kilogramów ma zły wpływ na układ kostny.

Dodaj komentarz